These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:14.6
2 John Gracely National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:41:14.6
3 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:41:14.8
4 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:41:26.2
5 Jeff Money Sportif Coaching Group/AVC 0:41:27.6
6 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:41:28.1
7 Edgar Buckley DC Velo Limited/DC Velo Racing 0:41:32.7
8 Alexander Gass National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:42:01.0
9 Brent Sturlaugson Unattached 0:42:10.5
10 John Dausch Rock Creek Velo 0:42:25.9
11 David Rodgers DistrictTaco Racing 0:42:35.9
12 Aaron Seip Unattached 0:42:36.9
13 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:43:01.6
14 Cole Ebenkamp Unattached 0:43:12.5
15 Brian Crowe Great Eskape 0:43:13.8
16 Matthew Hartsough Baltimore Bicycling Works Racing 0:43:14.5
17 Christopher Jones Route 1 Velo 0:43:37.8
18 Mercer Swetnam National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:43:47.4
19 James Paschal Unattached 0:43:55.4
20 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:44:38.4
21 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:45:37.6
22 Evan Janis Team Integrity 0:46:40.9
23 Caoly Tran Baltimore Bicycling Works Racing 0:48:16.0
24 Alexander Hinton Unattached 0:49:20.2
25 Sean Yeager Unattached 1 Lap

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cory Peterson Unattached 0:41:46.8
2 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:43:43.0
3 Peter Jackson Charm City Cycling LLC 0:44:05.6
4 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:44:13.0
5 Thomas Maggio National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:44:38.7
6 Gabriel Murray Patuxent Velo 0:44:41.0
7 Jesper Frant Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:45:13.0
8 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc. 0:45:13.6
9 Dylan Vorbach National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:45:36.6
10 Nate Sovek Unattached 0:45:57.3
11 Connor Williams DistrictTaco Racing 0:46:01.3
12 Timothy Herman Patuxent Velo 0:46:07.9
13 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:46:37.1
14 Michael Phillips Unattached 0:46:42.7
15 Linus Owens Baltimore Bicycling Works Racing 0:46:54.4
16 Donald Macmurray Unattached 0:46:58.9
17 Jeremy King Unattached 0:47:16.7
18 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:47:29.1
19 Kyle Friis Unattached 0:47:35.5
20 Brandon Hoover 717 Cycling club/717 Cycling Race Team 0:47:39.9
21 Daniel Gerhardt Unattached 0:48:24.6
22 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports 0:48:41.7
23 Roberto Rivera-greenwood Unattached 0:49:59.2
24 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Connor Letendre Unattached 1 Lap
26 Joshua Bleisch Unattached 1 Lap
27 Jeffrey Joyce Unattached 1 Lap
28 Jose Ott THR Cycling 1 Lap
29 Drew Sander National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
30 Gabe Maldoff Unattached 1 Lap
31 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
32 Travis Siehndel Unattached 1 Lap
33 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
34 Richmond Knight Unattached 1 Lap
35 Sean Fish Unattached 1 Lap
36 Don Lustenberger Unattached 1 Lap
37 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
38 Shawn Smith Unattached 1 Lap
39 Matthew Mead The Bike Lane 1 Lap
40 Dexter Steis Unattached 1 Lap
41 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
42 Sean Shanks Unattached 1 Lap
43 Adrian Porter Team Bikenetic 1 Lap
44 Tim Arnade National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
45 David Wachtel Unattached 1 Lap
46 Brian Ezzelle Unattached 1 Lap
47 Trevor Albert National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
48 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
DNF Peter Sherry Unattached DNF
DNF James Dausch Rock Creek Velo DNF

Men Cat 5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Kemmerling Unattached 0:35:44.3
2 Peter Colosi Unattached 0:37:01.6
3 Sean Mckinney Unattached 0:37:06.1
4 Christopher Moore Wolves on Wheels 0:37:18.7
5 Jonathan Carmack Unattached 0:38:14.3
6 Jim Macmillan The Bike Lane 0:39:01.3
7 Laurence Dennis Biking bad 0:39:15.1
8 David Neu Unattached 0:39:43.6
9 Mark Williams Unattached 0:39:59.2
10 Matthew Loy Unattached 0:39:59.3
11 Suhieb Osman Phoenix Bikes 0:40:35.8
12 Mike Pieck Unattached 0:40:48.9
13 Michael Olander Unattached 0:40:59.6
14 Ian Anderson Unattached 0:41:01.1
15 Joshua Dieker B-team: Trail 1; Ketl; Worldwide Cyclery 0:41:09.1
16 Colin Cannon Unattached 0:41:41.2
17 Remi Pepelko Unattached 0:41:57.7
18 Darby Charles Unattached 0:42:22.5
19 Jason Mallett Elitist Defeatists 0:42:42.7
20 Brett Martin WOW 0:43:06.4
21 Nathaniel Humphries iii Getting It In Cyclists Inc 0:43:21.0
22 Eric Maier Unattached 0:43:55.4
23 Scott Macewen Unattached 1 Lap
24 Cody Stadler Rescue Project Racing 1 Lap
25 Frederick Mackem Unattached 1 Lap
26 Matt Rhinehart Pax Velo 1 Lap
27 Abi Rusinko National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
28 Einar Gustafson Unattached 1 Lap
29 Brian Jackson Rock Creek Velo 1 Lap
30 Brian Metzger Team SDR & REAL mountain bikers of NOVA 1 Lap
31 Noah Stumer Unattached 1 Lap
32 Jonathan Ponce Phoenix Bikes 1 Lap
33 Jason Kobylski Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
34 Mike Kelly Unattached 1 Lap
35 Brian Cassidy Unattached 1 Lap
36 Jean Carlos Phoenix Bikes 1 Lap
37 Jeff Lecuit Reston Self Storage 1 Lap
38 James Callahan Wolves On Wheels 1 Lap
39 Ryan Bellack Unattached 1 Lap
40 Jay Murray PWCC 1 Lap
41 Matthew Wright Elitist Defeatists 1 Lap
42 Jesse Fuller Unattached 1 Lap
43 David Burns Elitist Defeatists 1 Lap
44 Brian Carr WOW 1 Lap
45 Chip Lofton Unattached 1 Lap
46 Jeffrey Woody Unattached 1 Lap
47 Hunter Vagt Unattached 1 Lap
DNF Danny Havard Evolution Cycling/Lindsay Cars DNF

Men Cat1/2/3 Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Mcgill, jr. WILDLIFE GENERATION PRO CYCLING 0:54:20.3
2 Andrew Strohmeyer Unattached 0:54:27.7
3 Owen Brenneman Unattached 0:57:39.3
4 Greg Wittwer Unattached 0:58:10.0
5 Dillon Cosper Finkraft Junior Cycling Team/Finkraft Cyling Team 0:58:23.6
6 Nathan Cusack DC Velo Limited/dc devo Racing Academy 1:01:34.1
7 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 1:02:10.4
8 Tofik Beshir Phoenix Bikes 1:03:14.8
9 Allan Wallace Unattached 1 Lap
10 Samuel Kristy Team Bikenetic 1 Lap
11 Otto Wiblishauser Battley Harley-Davidson/Total Civil Construction 1 Lap
12 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing 1 Lap
13 Jason Biggs Jigawatt Cycling 1 Lap
14 Connor Bell Unattached 1 Lap
15 Jack Carey Unattached 1 Lap
16 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
17 Andre Gates Kelly Benefits Strategies Elite Cycling Team 1 Lap
DNF Aaron Seip Unattached DNF
DNF Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling DNF

Men Cat1/2/3 Masters 40+ 1/2/3 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:39:34.2
2 William Faucette Squadra Coppi 0:41:47.7

Men Cat3/4/5 Masters 40+ 3/4/5 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Flanagan Catoctin Cycling Club/OrthoVirginia Racing 0:35:18.7
2 Chris Larkin Rock Creek Velo 0:35:25.0
3 Jay Allred Evolution Cycling Club 0:35:37.7
4 George Lewis Team Bikenetic 0:35:43.6
5 Michael Chaney Unattached 0:35:52.1
6 Douglas Pepelko VeloLabs Racing 0:36:03.9
7 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports 0:36:16.7
8 Eric Lacey DIRT 0:36:18.3
9 Andrew Mccallum DC Velo Limited 0:36:28.6
10 Aaron Richardson Whole Wheel Velo Club 0:36:32.9
11 Christopher Hair Unattached 0:36:33.1
12 Greg Lavallee Unattached 0:36:39.3
13 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:36:43.1
14 Ron Edwards DCMTB 0:36:56.2
15 James Dausch Rock Creek Velo 0:36:56.8
16 Hans Manzke Crosshairs Cycling 0:37:10.6
17 Matthew Conte Unattached 0:37:20.6
18 Ziggy Hong Unattached 0:37:23.8
19 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:37:38.6
20 Jason Glitz Charm City Cycling LLC 0:37:44.3
21 Babak Mansouri Unattached 0:37:46.1
22 Greg Tokarsky Unattached 0:37:57.7
23 Jon Balatbat Catoctin Cycling Club 0:38:04.9
24 Paul Espanol Unattached 0:38:04.9
25 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:38:06.8
26 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:38:15.5
27 Peter Colosi Unattached 0:38:38.0
28 Ryan Sigworth Unattached 0:38:42.7
29 Sean Hourihan D3 Racing 0:39:07.7
30 Eric Mergen Unattached 0:39:14.1
31 Tom Dopkin Unattached 0:39:15.9
32 Stephen Mckinney Rock Creek Velo 0:39:26.5
33 Kasey Clark Unattached 0:39:37.6
34 Rob Hermstein Unattached 0:39:59.8
35 Mike Roth Annapolis Bicycle Racing Team 0:40:23.7
36 Barry Defibaugh Blue Ridge Bicycles 0:40:24.1
37 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team 0:40:37.6
38 Craig Farr Unattached 0:40:46.6
39 Robert Helms Charm City Cycling LLC 0:40:57.1
40 Raymond Travers Unattached 0:41:27.9
41 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team 0:41:45.2
42 Andy Bacon Unattached 0:41:48.2
43 Bryan Cockrell Unattached 0:42:14.7
44 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/AVC 0:42:58.5
45 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
46 Sean Shanks Unattached 1 Lap
47 Adam Austin Unattached 1 Lap
48 Anthony Watkins Unattached 1 Lap
49 Christopher Belen Unattached 1 Lap
50 Angus Mackenzie Evolution Cycling/Lindsay Cars 1 Lap
51 Russ Phillips National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
52 Andrew King Baltimore Youth Cycling 1 Lap
53 Robert Cannon Unattached 1 Lap
54 Travis Gallo Unattached 1 Lap
55 David Wachtel Unattached 1 Lap
56 Stephen Claeys Team Bikenetic 1 Lap
57 Lachlan Murdoch macneil Unattached 1 Lap
58 William Crawford Sportif Coaching Group 1 Lap
59 Sonny Rafiq Sing Penting Gowez 1 Lap
60 Kristopher Howard Bluemont Connection 1 Lap
61 William Huber Unattached 1 Lap
62 Gwokang Yang Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
63 Scott Tablett Unattached 1 Lap
DNF Tim Robinson Unattached DNF
DNF John Pretorius Unattached DNF

Men Masters 50+ 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frankie Ross Sette Nove 0:47:38.7
2 Eric Sorensen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:48:21.8
3 Raul Rojas DCMTB 0:48:28.5
4 Jay Lazar C3-Wagner Roofing 0:49:47.5
5 Luther Swift DistrictTaco Racing 0:50:25.1
6 Jason Dempsey Unattached 0:50:37.9
7 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 0:50:41.5
8 Abe Ehlers Artemis Racing 0:50:45.9
9 Chris Scott Unattached 0:52:13.9
10 Charles Parmain Soundpony Triad Bank 0:52:44.7
11 Peter Schultz Unattached 0:53:06.5
12 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:53:51.7
13 Barry Young Charlottesville Racing Club 1 Lap
14 Mark Hagen Charm City Cycling LLC 1 Lap
15 Ramon Benitez Unattached 1 Lap
16 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
17 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
18 Peter Lindeman DC Velo Limited 1 Lap
19 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
20 Mike Roth Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
21 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap

Men Masters 60+ 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren Unattached 0:51:37.0
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
3 David Kay DC Velo Limited 1 Lap
4 Ron Huebner Gene Johnson Cycling Team 1 Lap
5 Bill Marciniak Unattached 1 Lap
6 Neal Sapp Unattached 1 Lap
7 Joseph Baremore DC Velo Limited 1 Lap
8 Fred Wittwer Charlottesville Racing Club 1 Lap
9 Jim Bronson Sportif Coaching Group/AVC 1 Lap
10 George Branyan Route 1 Velo 1 Lap
11 Jonathan Hanson Blue Ridge Bicycles 1 Lap
12 Bill Okeefe Unattached 1 Lap
13 David Lowe Philadelphia Ciclismo 1 Lap
14 Albert Greene DCMTB 1 Lap
15 Patrick Hampton Voler Factory Team p/b OVCB 1 Lap
16 Leo Handerhan IBCC Racing 1 Lap
17 Mark Wisch SEAVS/Haymarket 1 Lap
18 Richard Paukstitus Unattached 1 Lap
19 David Wolfel Squadra Coppi 1 Lap
20 Tim Arnade National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
21 Scott Wilets Unattached 1 Lap
22 Thomas Fulcher Unattached 1 Lap
23 Peter Czapiewski National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
24 Scott Macewen Unattached 2 Laps
25 Paul Evans Patuxent Velo 2 Laps
26 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team 2 Laps
27 Kristofer Singleton Unattached 2 Laps
28 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/AVC 2 Laps
29 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 2 Laps
30 David Webber Sportif Coaching Group/AVC 2 Laps
31 Gary Kelley Sportif Coaching Group/AVC 2 Laps
32 Randall Nixon Unattached 3 Laps

Men Open Junior 15-18 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wilson Faucette Squadra Coppi 0:52:18.5
2 Nico Marvin Unattached 0:53:05.6
3 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 0:53:31.9
4 Liam King Phoenix Bikes 0:53:35.3
5 August Chamot Unattached 0:53:37.7
6 Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:53:49.9
7 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
10 John Papadakis Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Ewan Davis Rock Creek Velo 1 Lap
12 Evan Young Charlottesville Racing Club 1 Lap
13 Arlo Mcwhorter Rock Creek Velo 1 Lap
14 August Brown Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Diego Tablett Unattached 3 Laps
16 Khazeem Akapolawal Phoenix Bikes 3 Laps
DNF Sebastian Rodriguez Unattached DNF
DNF Rimon Kiflu Phoenix Bikes DNF

Men Open Junior Boys 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eduardo Ehlers Artemis Racing 0:21:07.9
2 Benicio Benitez Baltimore Youth Cycling 0:21:15.8
3 Anders Miller Unattached 0:21:19.6
4 Devin George Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:22:12.2
5 Nolan Sands Baltimore Youth Cycling 0:22:34.3
6 James Larkin Unattached 0:23:09.5
7 Kian Han Rock Creek Velo 0:23:17.8
8 Samuel Brown Unattached 0:23:44.8
9 Peter Muffels Rock Creek Velo 0:23:53.5
10 Paxton Hoover 717 Cycling club 0:23:57.2
11 Leo Edwards Rock Creek Velo 0:24:08.8
12 Peter Lucado National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:24:28.9
13 Leland Richardson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:24:29.4
14 Toren Lazar Baltimore Youth Cycling 0:25:02.8
15 Maks Roma-shtylla Rock Creek Velo 0:25:52.4
16 Khalil Mckinney Unattached 0:26:09.6
17 Ryder Newell Baltimore Youth Cycling 0:26:41.2
18 Jonathan Chaflawee Unattached 0:30:02.2
19 Mark Wheeler Fellowship of Christian Athletes Endurance 0:31:34.3
20 Judah Mergen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:31:37.7
21 Charlie Dausch Rock Creek Velo 0:31:44.2
DNF Reuben Jawetz Unattached DNF

Men Open Junior Boys 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mazen Lazar Baltimore Youth Cycling 0:27:15.4
2 Jasper Estes Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:27:52.0
3 John Papadakis Baltimore Youth Cycling 0:28:41.3
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:28:48.1
5 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:30:15.0
6 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc. 0:30:55.5
7 Haley Cline Unattached 0:31:10.4
8 William Dausch Rock Creek Velo 0:31:29.0
9 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:33:03.8
10 Zane Mott Unattached 0:33:11.6
11 Lincoln Baumgartner Baltimore Youth Cycling 0:33:50.1
12 Gabriel Tokarsky Unattached 0:34:47.4
13 Zoe Hawkes Unattached 0:36:36.9
14 Caspar Gray Baltimore Youth Cycling 0:38:02.1
15 Henry Berdzik Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Jerry Oyebade Phoenix Bikes 1 Lap
DNF Emory Lacey Unattached DNF

Men Open Junior Boys 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Oliver Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:27:34.7
2 Nelson Crocker Rock Creek Velo 0:28:29.2
3 Samuel Shoaff Unattached 0:29:39.4
4 Mason Good Baltimore Youth Cycling 0:29:44.4
5 Jonah Shoaff Squadra Coppi 0:31:46.2
6 Isaac Mergen Unattached 0:33:13.5
7 Geraint Bowen Unattached 0:36:45.1
8 Lander Newell Baltimore Youth Cycling 0:44:24.3
DNF Brave Baumgartner Baltimore Youth Cycling DNF

Men Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:38:49.8
2 Cole Oberman Unattached 0:39:01.2
3 Grant Fanning Crosshairs Cycling 0:39:32.3
4 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:40:17.1
5 Stefan Gissler Unattached 0:40:45.1
6 Matthew Slater Unattached 0:41:00.2
7 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:41:02.3
8 Sam Farmer Crosshairs Cycling 0:41:08.6
9 Gary Bryant Unattached 0:41:15.0
10 Steve Bourque Unattached 0:41:30.9
11 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:41:56.3
12 John Gracely National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:42:09.7
13 Jason Cooper DistrictTaco Racing 0:42:10.4
14 George Lewis Team Bikenetic 0:42:49.0
15 Jeffrey Slade 717cycling 0:43:25.1
16 Nick Stavely Unattached 0:44:33.0
17 Wilson Hale Unattached 0:44:48.3
18 Christopher Yesmant Unattached 0:44:55.1
19 Kristopher Auer Charm City Cycling LLC 0:45:07.6
20 Gabriel Murray Patuxent Velo 0:45:18.5
21 John Nixon Unattached 0:45:34.9
22 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:45:44.8
23 Michael Thompson Unattached 0:45:47.2
24 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:45:47.7
25 Christopher Tank Unattached 0:45:58.5
26 Brian Crowe Great Eskape 0:45:59.3
27 Mitchell London Unattached 0:46:29.8
28 Mercer Swetnam National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:47:00.0
29 Mark Hagen Charm City Cycling LLC 0:47:08.7
30 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:47:09.3
31 Jonathan Walsh Team Bikenetic 1 Lap
32 Benjamin Neumeyer Bluemont Connection 1 Lap
33 William Dorn J.T. Racing Downhill 1 Lap
34 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 1 Lap
35 Neil Bray US Military Endurance Sports 1 Lap
36 Sean O'connor Unattached 1 Lap
37 Richmond Knight Unattached 1 Lap
38 Donald Herndon Unattached 1 Lap
39 Timothy Herman Patuxent Velo 1 Lap
40 Kasey Clark Unattached 1 Lap
41 Chris Howell Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
42 Andy Bacon Unattached 1 Lap
43 Paul Espanol Unattached 1 Lap
44 Christopher Belen Unattached 1 Lap
45 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
46 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
47 Don Lustenberger Unattached 1 Lap
48 Nathaniel Humphries iii Getting It In Cyclists Inc 1 Lap
49 Stephen Claeys Team Bikenetic 1 Lap
50 Liam King Phoenix Bikes 3 Laps
DNF Joseph Petty Crosshairs Cycling DNF

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Dushman Artemis Racing 0:39:38.2
2 Parrish Bergquist New Haven Bicycling Club 0:39:43.2
3 Kathryn Hendley Baltimore Bicycling Works Racing 0:41:04.1
4 Amanda Gilbert Unattached 0:42:17.0
5 Jenny Bourque Unattached 0:43:05.4
6 Erika Gardner National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:43:24.7
7 Steph Shelton Unattached 0:43:28.2
8 Casey Bailey Team Bikenetic 0:46:00.6
9 Lisa Young Unattached 0:47:37.4
10 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:49:18.4

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ava White Unattached 0:41:19.6
2 Asha Anthony Rock Creek Velo 0:41:49.0
3 Hannah Stallkamp Unattached 0:41:52.0
4 Katherine O'konski Great Eskape 0:43:07.0
5 Celeste Lucado Unattached 0:43:39.9
6 Marissa Maier Unattached 0:43:42.3
7 Maria Logan Team Bikenetic/Team Bikenetic Team 0:44:06.9
8 Mallory Scott Team Sticky Fingers 0:46:09.5
9 Kelley Macewen Unattached 0:47:10.4
10 Dominique Mack Unattached 0:49:57.7
11 Cassandra Bowen Unattached 1 Lap
12 Samantha Brann Team Sticky Fingers 1 Lap
13 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps

Women Cat1/2/3 Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Sarkisov Unattached 0:39:56.3
2 Lidia Cusack DC Velo Limited/dc devo Racing Academy 0:40:00.0
3 Alyssa White Bear National Team 0:41:13.4
4 Alyssa Sarkisov DC Velo Limited/dc devo Racing Academy 0:41:41.1
5 Britt Mason Unattached 0:42:27.8
6 Christina Hosenfeld Unattached 0:43:10.5
7 Beth Catherwood Unattached 0:43:18.0
8 Ella Brenneman CXHAIRS DEVO : TREK BIKES 0:43:28.8
9 Olivia Sandoval Unattached 0:45:30.6
10 Chelsea Richwine Unattached 0:46:47.4
11 Diana Burk National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:47:18.4
12 Sophie Cosper Unattached 0:47:52.7
13 Liliana Edwards Kelly Benefits Strategies Elite Cycling Team 1 Lap
14 Rebecca Auyer Team Bikenetic 1 Lap
15 Stephanie Swan Unattached 1 Lap
16 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Libbey Sheldon CXHAIRS DEVO : TREK BIKES DNF
DNF Alexandra Campbellforte Unattached DNF

Women Cat4/5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sheila Vibert Wolves on wheels 0:41:51.2
2 Rachel Wilson Sweet Spot Cycling 0:43:06.6
3 Olivia Casbarro Unattached 1 Lap
4 Penny Jones Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Sara Carioscia Unattached 1 Lap
6 Genevieve Gordon Unattached 1 Lap
7 Sonja Rodman Team Bikenetic 1 Lap
8 Logan Mintz Unattached 1 Lap
9 Noelle Harcum Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Charlotte Brace Evolution Cycling Club 1 Lap
11 Christine Estes Unattached 1 Lap
12 Stacy Joyce Home 1 Lap
13 Stella Smith Phoenix Bikes 1 Lap
14 Christine Manganaro Baltimore Bicycling Works Racing 1 Lap
15 Keshia Roberson Artemis Racing 1 Lap
16 Lisa Mackem Unattached 1 Lap
17 Libby Hayden Unattached 1 Lap
18 Alyssa Wibisono Unattached 1 Lap
19 Elizabeth Whitman Unattached 1 Lap
20 Mindy Sziede The Bike Lane 1 Lap
21 Kaitlin Hallahan Evolution Cycling/L1NDSAY Cars 1 Lap

Women Master 45+ 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Conner Knobby by Nature 0:40:22.1
2 Cara Schultz Unattached 0:40:54.7
3 Lisa Stefanelli Unattached 0:41:04.7
4 Dori Buckethal Catoctin Cycling Club 0:42:29.8
5 Kat Brady Unattached 0:42:42.0
6 Sharon Squassoni Unattached 0:43:02.7
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:43:23.3
8 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:46:05.3
9 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:47:01.1
10 Nicole Brandt Unattached 0:47:14.3
11 Tracy Lynott Unattached 0:49:20.4
12 Jennifer Werner Unattached 0:50:41.4
13 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap

Women Open Junior 15-18 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emerson Eatough Unattached 0:43:30.2
2 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:44:21.1
3 Sophia Papadakis Baltimore Youth Cycling 0:50:13.5
4 Alice Jackson Unattached 1 Lap
5 Launa Goodbar Phoenix Bikes 2 Laps

Women Open Junior Girls 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caroline Mcconnell Rock Creek Velo 0:24:14.1
2 Flynn Gustafson Rock Creek Velo 0:25:13.1
3 Dahlia Hair Rock Creek Velo 0:25:35.0
4 Avery Good Baltimore Youth Cycling 0:26:10.6
5 Lulu Estes Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:28:22.7
DNF Jessamy Buckley Unattached DNF

Women Open Junior Girls 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lillian Gerhardt Unattached 0:36:53.1
2 Roberta Buckley Rock Creek Velo 0:37:19.1

Women Open Junior Girls 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olive Benitez Baltimore Youth Cycling 0:28:39.9
2 Naomi Harcum Baltimore Youth Cycling 0:30:26.7
3 Lillian Muffels Rock Creek Velo 0:34:59.8
4 Amal Kanu Baltimore Youth Cycling 0:36:38.6
5 Louisa Jawetz Unattached 0:37:31.6
6 Eliza Buckley Rock Creek Velo 0:43:16.1
DNF Sophia Kanu Baltimore Youth Cycling DNF

Women Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christina Hosenfeld Unattached 0:38:10.9
2 Olivia Sandoval Unattached 0:38:29.0
3 Mackenzie Yates Unattached 0:38:32.5
4 Diana Burk National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:38:36.4
5 Beth Dushman Artemis Racing 0:42:13.7
6 Erin Conner Knobby by Nature 0:42:51.0
7 Cara Schultz Unattached 0:43:03.7
8 Rebecca Auyer Team Bikenetic 0:44:43.6
9 Claire Sands Unattached 0:44:54.1
10 Hannah Stallkamp Unattached 0:46:27.3
11 Casey Bailey Team Bikenetic 0:49:51.6
12 Maria